3079. Nils Kreuger, Pilar vid en väg

Objektsbeskrivning
NILS KREUGER
1858-1930
Pilar vid en väg
Signerad och daterad N Kreuger 1916. Tusch på olja på pannå, 50 x 61 cm.
.
UTSTÄLLD
Christian Eriksson och Nils Kreuger, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1928, katalognr 307
.
LITTERATUR
Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 281, katalognr 529