3000. John Bauer, De sju önskningarna

Objektsbeskrivning
JOHN BAUER
1882-1918
De sju önskningarna - "Och i samma ögonblick var hon förvandlad till en underskön liten älva med rosiga kinder, himmelsblå ögon och guldgult, böljande hår."
Signerad och daterad JB 07. Tusch- och blyertslavering, akvarell och täckvitt på papper, 22 x 21,5 cm.
.
PROVENIENS
Fru Maja Åkerlund, Strandvägen, Stockholm
.
UTSTÄLLD
Svenska konstutställningen, Hamburg, Lübeck och Berlin 1926, katalognr 28
.
LITTERATUR
Nationalmuseum, utställningskatalog: Bauer - En konstnär och hans sagovärld, 1981, avbildad helsida i färg sidan 105
Gunnar Lindqvist med flera: Bauer - En konstnär och hans sagovärld, Bra Böcker 1982, avbildad helsida i färg
.
Illustration till De sju önskningarna av Alfred Smedberg. Sagan publicerades första gången i jultidningen Julbocken 1907.
.
Erik Åkerlund (1877-1940), gift med Isabella Maria (Maja) Åkerlund, fick en dag idén att ge ut en tidning som han kallade Julstämning. Detta initiativ ledde till att han i samarbete med Johan Petter Åhlén 1906 startade ett litet förlag som fick namnet Åhlén & Åkerlund. Sveriges största tidskriftsförlag med tiden, och så är det väl fortfarande även om förlaget numera heter Bonnier Tidskrifter. Julstämning såldes i hela 112 000 exemplar. Sagotecknaren John Bauer anlitades och klassikern Bland tomtar och troll, som kom 1907, blev också en klar succé. Förlaget flyttade från Göteborg till Stockholm och 1921 stod Erik Åkerlund som ensam ägare.