2381. Lampe à bouillote, Alexander I, Ryssland

Objektsbeskrivning
LAMPE À BOUILLOTTE, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, för två ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, foten med växtornamentik mot pikerad botten, karyatid med utsvängda ljusarmar i form av örnhuvuden och akantus, höj- och sänkbar skärm av målad bleckplåt, höjd 58 cm; smärre slitage, ljuspipor borrade, skärmen med skador

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 148f, jämför bouillettelampor tillverkade i S:t Petersburg