2095. Ljuskrona av Haga-modell

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, gustavianskt stockholmsarbete, Haga-modell, för fyra ljus, stomme i brännförgylld mässing, behängd med droppar, kläppar, knappar, stjärnor och ovaler, uppsvängt krön, löst hängande mittstång med tre etage, kedjor med fönsterglas- och spindelbindning, ljusringen med L-formade ljusarmar, lejonmaskaroner, spröt med stjärnor och girlanger, pagodformad botten med pärlor, höjd 88 cm; smärre nagg

LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 114 jämför ljuskronor av Haga-modell i Sophia Albertinas palats