1023. Ljusstakar S:t Petersburg tillskrivna Bergenfeldt

Objektsbeskrivning
FRIEDRICH BERGENFELDTS VERKSTAD (bronsgjutare i S:t Petersburg 1801-1822) tillskrivna, ett par ljusstakar, S:t Petersburg, Alexander I, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fotplatta med palmetter och pinjekottar mot pikerad botten, bas med Medusahuvuden, avsmalnande pelare med nautiska emblem av Neptunus treudd och delfiner, krönt av svanar på översvämmande vatten, droppskål, ljuspipa med lagerstav och fast manschett, höjd 29 cm; obetydliga lagningar, ett emblem och en ljuspipa kompletterade

LITTERATUR:
Igor Sychev: Russian Bronze, Moskva 2003, sidan 96f & 99 jämför liknande dekorelement i vaser och kandelabrar av Friedrich Bergenfeldt

Ljusstakarna, med sin närmast skulpturala dekor, präglas av samtidens stilideal, där heroiserande motiv hämtade ur den klassiska mytologin dominerar konsthantverket. Vid bronsgjutarverkstäderna i S:t Petersburg blir detta särskilt tydligt i många av de vackra ljusstakar, kandelabrar och amplar som framställs under 1800-talets första decennier. En av de från Tyskland inflyttade mästarna var Friedrich Bergenfeldt, vars arbeten ofta kombinerar en ymning skulptural dekor med en ytbehandling som effektfullt kontrasterar mellan brännförgyllning och mörkpatinering. Ljusstakarna har klara paralleller till Bergenfeldts produktion i sin formgivning, där favoritmotivet med nautiska emblem och referenser till havet är återkommande tema. Dekorelement som de nigande svanarna, Neptunus treudd, delfiner och översvämmande vatten återkommer i flera av Bergenfeldts praktfulla urnor och kandelabrar. Förkärleken till nautiska teman i S:t Petersburg återgår säkerligen på tsar Peter den Stores erövring av den dåvarande svenska staden Nyen 1703, under Det stora nordiska kriget, vilket gav Ryssland en utpost mot Östersjön.