1014. Gripsholmsfåtölj 1700-talets andra hälft

Objektsbeskrivning
GRIPSHOLMSFÅTÖLJ, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, rygg med kontursvängda spjälor, utsvängda konturerade armlän, framtagen originalfärg i pärlgrått; slitage, obetydliga skador

LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 194ff jämför varianter av modellen