1013. Gripsholmsfåtölj 1700-talets andra hälft

Objektsbeskrivning
GRIPSHOLMSFÅTÖLJ, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, rygg med kontursvängda spjälor, utsvängda konturerade armlän, volutformade avslut med pikerade ytor, framtagen originalfärg i gulockra; slitage, maskstungen

LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 194ff jämför varianter av modellen