1012. Konsolbord stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, stockholmsarbete i rokoko, skulpterad dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, lunettformad sarg med akantus, rocailler och voluter, pikerade fält, konturerad skiva i trä med marmorimitation, höjd 82, 105 x 43,5 cm; smärre sprickor och dekorskador, senare skiva

LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, sidan 126 jämför snarlikt konsolbord