1011. Trågsoffa från Margrethelunds slott

Objektsbeskrivning
TRÅGSOFFA, stockholmsarbete i rokoko, möjligen av Christopher Tietze (ämbetsmästare i Stockholm 1764-1791) träskuren dekor, sarg med à la grecque, rocailler och voluter mot gallerverk, svängda ben med volutformade avslut, bemålad och förgylld, höjd 88, 226 x 72 cm; slitage, tråget 1800-tal
PROVENIENS:
Margrethelunds slott, Österåkers socken, Stockholms län
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, sidan 257 jämför trågsoffa med mycket snarlik dekor signerad av Christopher Tietze