1010. Byrå rokoko av Jacob Sjölin

Objektsbeskrivning
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), byrå, rokoko av stockholmskvalitet, stämpelsignerad J. SJÖLIN samt Köpings hallstämpel, bukig form, fanerad med alm och alrot, beslag av mässing, draghandtag och nyckelskyltar med rocailler och växtornamentik, skrivskiva, nyckel medföljer, höjd 79, 112 x 57 cm; smärre lagningar