1009. Appliquer empire Frankrike

Objektsbeskrivning
APPLIQUER, ett par, empire, sannolikt parisarbeten, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, väggfäste i form av lejonmaskaron, ljusring med dekor av lagerstav och fleuronger, fasetterade ljuspipor, lösa manschetter med roulettearbeten, höjd 15, 24,5 x 20,5 cm; smärre slitage, spår av el, obetydliga lagningar