1005. Casoletter empire sannolikt Baltikum

Objektsbeskrivning
CASOLETTER, ett par, empire, sannolikt Baltikum, polerad brännförgylld brons, rund sockel med pärlstav och kymation, antikiserande tripodfot med klövfötter krönta av kvinnohuvuden, urnformad behållare med lagerhölstrad botten, mynning med roulettearbete, locket krönt av vinbladsbeslag och pinjekotte, höjd 23 cm; slitage, en fot med smärre buckla