1173. Johan Nützel dryckeskanna silver Stockholm 1690

Objektsbeskrivning
DRYCKESKANNA, av Johan Nützel, Stockholm 1690, cylindrisk, tre kulformade fötter och tumgrepp med reliefdekor av frukter och blad, fotanfanger med putti och akantus, svängd hänkel med druvklasar och putti i relief, lockplakett med driven och ciselerad dekor föreställande Venus och Adonis, delvis förgylld, höjd 20 cm inkl. tumknopp, vikt 1616 g; undertill märkt F. S. 66 (Falk Simons silversamling)
PROVENIENS
Falk Simons silversamling nr 66.
LITTERATUR
Gustaf Munthe, Falk Simons silversamling, Stockholm 1938, nr 66, kat. nr 172 sidan 136 och pl. 51.