1086. Matbord, Regency, England

Objektsbeskrivning
MATBORD, Regency, England, fanerat med mahogny, massiva skivor och ben, beslag av mässing, två delar med fällbara skivor, svarvad centralfot på utsvängda ben med beslag av tassfötter och hjultrissor, fyra senare iläggsskivor och fyra par reglar för olika längder, höjd 73, vardera 91 x 141, total längd 419 cm; slitage, något omarbetat för iläggsskivor, mindre spricka vid fällanordning

Ändringar
Mindre spricka vid fällanordning. Minor crack at the tilt device.