1040. Stenbord, Skåne, 1800-tal

Objektsbeskrivning
STENBORD, Skåne, 1800-tal, skiva av komstasten, underrede i ek och furu, balusterformade ben och fotkryss, sargen med två lådor, dragringar i mässing, framtagen originalfärg i engelskt rött, höjd 79, 141 x 71 cm; slitage, skivan med mindre lagning

Ändringar
Skivan med mindre lagning. The disc with minor repair.