1038. Byrå, rokoko, av Gustaf Foltjern

Objektsbeskrivning
GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, stockholmsarbete i rokoko, dubbelsignerad GFT, fanerad med amarant och jakaranda, förgyllda beslag, bukig form med parkettläggning, fronten med friser och fält, skiva av kalksten, höjd 81, 107 x 57 cm; fanérskador, slitage
PROVENIENS:
Stadsfiskalen i Strängnäs, Johan Erik Jäderholm 1850
därefter i arv till förutvarande ägare
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2009, nr 1506