1036. Skrivbord, stockholmsarbete, Fredrik I:s tid

Objektsbeskrivning
SKRIVBORD, stockholmsarbete, Fredrik I:s tid, fanerat med alrot, masurbjörk och valnöt, svärtade detaljer, förgyllda beslag i mässing, uppsats med lådor, sargen med en låda, nyckelskyltar med adliga kronor, svängda ben, fotkryss, avslutande klotfötter, höjd 94, 107 x 69 cm; smärre skador, lagningar och kompletteringar, spår av två draghandtag
PROVENIENS:
Bukowskis Internationella auktion, våren 1996, katalog 500, nr 408