1035. Spegellampetter, ett par, senbarock

Objektsbeskrivning
SPEGELLAMPETTER, ett par, stockholmsarbete i senbarock, Burchardt Prechts art, för ett ljus vardera, dekor av förgyllda gjutna blyornament, konturerad form med dekor av akantus, pärlstav och krönande blomsterurna med girlanger, ljusarmar i mässing, silverfolierade glas, en baksida med påskrift tillhördt Ingeniör Palmqrantz (uppfinnare), höjd 49 cm; smärre skador och lagningar

PROVENIENS:
Ingenjör Helge Palmcrantz (1842-1880), Stockholm
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför speglar attribuerade till Burchardt Precht sidan 193ff