1032. Bordspendyl, parisarbete i empire

Objektsbeskrivning
BORDSPENDYL, parisarbete i empire, märkt Molard à Paris, matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med dekor av lagerkransar, centralt motiv av bevingade drakar som dricker ur en fontän, urhus med groteskansikten som vattenkastare, krönt av Ceres sittande med attribut i form av kärvar, kärra och spade, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 44,5 cm; slitage, smärre emaljnagg och lagning
LITTERATUR:
Tardy: French Clocks, del II, Paris 1981, jämför närmast identiskt fodral sidan 304