1031. Armlänstolar, ett par, stockholmsarbeten i rokoko

Objektsbeskrivning
ARMLÄNSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, svängd rygg med krönande dekor av rocaille, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, utsvängda armlän med volutformade avslut, svängd frontsarg med rocaille, frambenen med akantusblad, H-kryss, bemålade i pärlgrått; slitage, smärre lagningar och torrsprickor
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför detalj av ryggkrön sidan 77 samt skuren dekor på ben sidan 84