1029. Byrå, rokoko, tillskriven Johan Neijber

Objektsbeskrivning
JOHAN NEIJBER (mästare i Stockholm 1768-1795/1808) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant, jakaranda och plommon, brännförgyllda beslag, parkettläggning, dekor av friser och romber, beslagen med dekor av rocailler och växtornamentik, skiva av kalksten med dubbla åsar, nyckel finns, höjd 85, 139 x 70 cm; smärre fanerlagningar och sprickor
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå sidan 273 & 276