1018. Ljusstakar, ett par, parisarbeten i empire

Objektsbeskrivning
CLAUDE GALLES VERKSTAD (förgyllare och bronsgjutare i Paris 1759-1815) tillskrivna, ett par ljusstakar, parisarbeten i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, fotplatta med palmetter och pilar, fasetterade pelare på fötter, krönt av hermansikten, ljuspipa med växtornamentik, lösa manschetter, höjd 30,5 cm; slitage

PROVENIENS:
Inköpta på Från Makalös till Haupt, Åmells konsthandel, Stockholm 2006, utom katalog
LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, jämför snarlika ljusstakar sidan 326
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, jämför snarlika ljusstakar av Claude Galle sidan 77