1017. Ljusstakar, ett par, parisarbeten i empire

Objektsbeskrivning
LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten i empire, Claude Galles art, i den egyptiserande stilen, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fotplatta med roulettedekor, ovansida med ciselerad palmettbård, slät avsmalande pelare på fötter, krönt av huvuden med egyptiserande huvuddok, urnformad ljuspipa med palmetter, lösa manschetter, höjd 21 cm; smärre slitage och bristningar, en fot med mindre buckla och äldre lagning

LITTERATUR:
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, jämför närmast identiska ljusstakar från omkring 1800 i Versailles sidan 146
Artcurial, Furniture & Decorative Objects, Paris 15 december 2010, Sale 1906, lot 60, jämför snarlika ljusstakar utförda av Claude Galle

I inventarieförteckning från 1807, över Le pavillon du Butard i Le Celle-Saint-Cloud, upptas ett par närmast identiska ljusstakar i kejsarens sovrum: "deux flambeaux en cuivre à tige vert antique dorés haut et bas de 21c de haut". Under 1800-talet flyttas dessa till Grand Trianon och vidare till Versailles. Formen med de trehövdade figurerna med fötter var ett populärt motiv, färgat av kejsar Napoleons egyptiska fälttåg under 1700-talets slut.