1015. Kandelabrar, ett par, Frankrike, Restauration

Objektsbeskrivning
KANDELABRAR, ett par, sannolikt parisarbeten, Restauration, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fot med balusterformad pelare, dekor av akantus och palmetter, krönta av segergudinnan Viktoria, stående på klot, bärande kandelabrar med uppsvängda ljusarmar med växtornamentik, mitten med ymninghetshorn, höjd 61 cm; smärre slitage, smärre dekordel saknas
PROVENIENS:
sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm

Ändringar
Smärre dekordel saknas. Insignificant decor element missing.