1012. Armlänstolar, ett par, sengustavianska

Objektsbeskrivning
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21) tillskrivna, ett par armlänstolar, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, armlän med volutformade avslut, sarger med lagerstav, framben med överkragning, bladhölstrade kannelerade framben, sabelformade bakben; slitage
PROVENIENS:
sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, jämför detaljritning av fåtölj av Ephraim Ståhl sidan 214f