1011. Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad

Objektsbeskrivning
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad IÅ under krona samt i blyerts 25 rd A:Ö:B (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca. 1800), Stockholms hallstämpel 1778, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad sköld och bandrosett omgiven av ströblomster och havreax, ramen med kymation och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger, fleurong och avslutande guttæ, fasettslipade kvicksilverfolierade glas i original, sannolikt originalbakstycke, 183 x 70 cm; smärre dekorskador
PROVENIENS:
sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm