1009. Ljusstakar, ett par, Moskva

Objektsbeskrivning
LJUSSTAKAR, ett par, Moskva, Nikolaus I, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med dekor av palmetter och fleroner, tassfötter på klot, avsmalnande pelare krönt med bevingade hermer, rak ljuspipa med roulettedekor, fasta manschetter, höjd 34,5 cm; smärre slitage
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför snarlika ljusstakar sidan 191, nr 968 & 969