1008. Kandelabrar, ett par, sannolikt S:t Petersburg

Objektsbeskrivning
KANDELABRAR, ett par, sannolikt S:t Petersburg, Alexander I, för fyra ljus vardera, brännförgylld och mörkpatinerad brons, foten med dekor av vinlövsblad och vinklasar, fyrkantigt postament reliefdekor av ornamentik och karyatid med duva och fjäril, krönt av segergudinnan Viktoria stående på klot, bärande kandelaber, ljusarmar i form av flammande oljelampor med fästen av maskaroner, mittstammen med avslutande flamma, lösa manschetter, höjd 69 cm; slitage, senare manschetter, mindre dekorelement saknas

LITTERATUR:
K. A. Soloviev: Russkaya Osvetitelnaya Armatura, Gosudarstvennoye Izdatelstvo, 1950, jämför snarlika kandelabrar i Ostankino palatset, Moskva bild 241 & 242
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I-II, München 1986, jämför snarlika kandelabertyp sidan 333, nr 5.2.13
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, jämför snarlika kandelabrar i Röda salongen sidan 181
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, jämför kandelaber och detaljer sidan 166f

Ändringar
Mindre dekorelement saknas. Minor decorative elements missing.