1007. Konsolbord, sengustavianskt, av Jonas Frisk

Objektsbeskrivning
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, signerat J.Frisk samt med Stockholms hallstämpel, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med akantusbård, växtornamentik och lejonmaskaron, vridna avsmalnande ben med överkragning, skiva av carraramarmor märkt N:o 14, fotplatta målad i carrara och marmo nero imitation, höjd 81, 76,5 x 33 cm; slitage, smärre dekorskador
LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, jämför snarlika konsolbord av Frisk sidan 123