1006. Baljfåtöljer, ett par, sengustavianska

Objektsbeskrivning
ANDERS HELLMAN d.y. (stolmakare i Stockholm ca 1800-1825/29), ett par baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerad AHM, träskuren dekor, uppsvängd rygg med dukatsnitt, sarger med bladstav, hörnfleuroner, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sabelformade bakben; smärre lagningar, en stol med bräckage
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, jämför snarlik baljfåtölj av Anders Hellman d.y. sidan 82