1005. Damarbetsbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, beslag av förgylld mässing, skivan med inlagd dekor av solfjäder, genombruten gallerkant à la grecque, låda med fackinredning, sköldformad nyckelbössning av ben, fotkryss, avsmalnande ben med hjultrissor, nyckel finns, höjd 76,5, ovalt 63,5 x 45 cm; ytbehandling med skador, förstärkning, kanten med lagning