1003. Ljuskrona, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, s.k. kungsholmstyp, för sex ljus, burformad stomme i brännförgylld mässing, behängd med glaslöv och margueriter, blåsta stamglas, obelisk på bottenplattan, stavverk, avslutande fasetterat klot, höjd 75 cm; slitage, skador, kompletteringar, obelisk ej ursprunglig, övre stamglas med lagning, borrad för elektrifiering
PROVENIENS:
Sövdeborgs slott, Skåne