1002. Ljuskrona, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, s.k. kungsholmstyp, för 12 ljus, burformad stomme i delvis förgylld mässing, behängd med glaslöv och margueriter, blåsta stamglas på förgylld järnstång, stavverk med pärlor, avslutande fasetterat klot, höjd 85 cm; skador, kompletteringar, senare ljuspipor, ursprungligen med obelisker
PROVENIENS:
Sövdeborgs slott, Skåne
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del II, Malmö 1966, avbildad i biblioteket på Sövdeborg sidan 328