Vi har flyttat!

Besök oss på vår nya adress stockholmsauktionsverk.se.

Klassiska 2–4 december, kl 10, 2014

Ändringar och tillägg

Auktionsnr Föremål Beskrivning
81 Hans J. Wegner, "Folding Chairs", 1 par

Skall vara Gammal Klitt/Should be Gammal Klitt Porphyry.

311 Reidar Särestöniemi, Lappland i aftonrodnad

Skall vara/should be Augusto di Prima Porta.

1027 Ampel, Nikolaus I, S:t Petersburg

Skall vara Nikolaus I:s epok/Should be period of Nikolaj I.

1028 Salongsbord, 1800-talets första hälft, Nordeuropa

Skivan fanerad med egyptisk alabaster. The top veneered with Egyptian alabaster.

1041 Konsolbord, sengustavianskt, av Jonas Frisk

1056 Den von lindemanska byrån av Gottlieb Iwersson

1087 Stolar, 12 stycken, sengustavianska

Skall vara tre signerade CIWS. Should be three signed CIWS.

1088 Spegellampetter, Karl Johan, av J.M. Berg

1089 Ljuskrona, högklassigt stockholmsarbete

1095 Byrå för en kunglig gunstling

1111 Byrå, rokoko, av Christian Linning

1135 Konsolbord, sengustavianskt, Ernst Philip Thoman

Kompletterade fotavslut. The legs with 3,5 cm addition.

1136 Skrivbyrå, av Carl Henrik Blom

1144 Anders Julins mästarstycke 1791, skrivbord

1147 Spegel, högklassigt arbete, av Ehrhart Göbel

De större spegelglasen gamla men troligen ej ursprungliga. The larger glasses are old but probably not original.

Resultat 1–15 av 75 Visa alla