2284. Gustaf Tenggren, Cowboys

Droit de suite

Objektsbeskrivning
GUSTAF ADOLF TENGGREN
1896-1970
Cowboys
Signerad och daterad Tenggren 17. Tusch på papper, 36 x 28 cm.
LITTERATUR
Lars Emanuelsson: Gustaf Tenggren - En biografi, Bonnier, Kartago, Stockholm 2014, avbildad helsida sidan 38 (med titeln: "Ett minne från Klippiga bergen")
.
Illustration till göteborgstidningen Vidi, nr 50