2279. Gustaf Tenggren, Sagoväsen

Droit de suite

Objektsbeskrivning
GUSTAF ADOLF TENGGREN
1896-1970
Sagoväsen
Signerad och daterad Gustaf Tenggren 1915. Akvarell med täckvitt på papper, 30,5 x 23,5 cm.
PROVENIENS
Rinkesta slott, Ärla socken, Södermanland
UTSTÄLLD
Borås Konstmuseum, 2009
Åbergs Museum, Bålsta 2010
LITTERATUR
Lars Emanuelsson: Gustaf Tenggren - En biografi, Bonnier, Kartago, Stockholm 2014, avbildad utfallande helsida sidan 16