2271. Gustaf Tenggren, Snövit och rosenröd

Droit de suite

Objektsbeskrivning
GUSTAF ADOLF TENGGREN
1896-1970
Sagoillustration - Snövit och Rosenröd/Snehvid og Rosenrod
Signerad G. Tenggren. Akvarell, blyerts och täckvitt, 30 x 21,5 cm.
Utförd 1918-19
LITTERATUR
Lars Emanuelsson: Gustaf Tenggren - En biografi, Bonnier, Kartago, Stockholm 2014, avbildad helsida sidan 67
.
Akvarellen ingår i en serie av 30 illustrationer till bröderna Grimms sagor som Gustaf Adolf Tenggren utförde till bröderna Halfdan och Einar Jespersens bokförlag E. Jespersen Forlag. Verket utkom 1923 i Danmark men utgavs redan 1922 i Sverige på Bonniers förlag, vilket antyder att Bonniers varit inblandat i projektet redan från början.