2262. Gustaf Tenggren, Pirater I

Droit de suite

Objektsbeskrivning
GUSTAF ADOLF TENGGREN
1896-1970
Pirater I
Signerad och daterad G. Tenggren 1919. Akvarell med täckvitt och blyerts på papper, 37 x 46,5 cm.
UTSTÄLLD
Svenska Konstnärer från Amerika, Örebro Slott, 2001
Borås Konstmuseum, 2009
Åbergs Museum, Bålsta 2010