2261. Gustaf Tenggren, Pirater II

Droit de suite

Objektsbeskrivning
GUSTAF ADOLF TENGGREN
1896-1970
Pirater II
Signerad G. Tenggren. Akvarell med täckvitt på papper, 47 x 32,5 cm.
Utförd 1921
UTSTÄLLD
Borås Konstmuseum, 2009
Åbergs Museum, Bålsta 2010
LITTERATUR
Lars Emanuelsson: Gustaf Tenggren - En biografi, Bonnier, Kartago, Stockholm 2014, avbildad helsida sidan 103 (med titeln: "Pirates 2")
.
Förlaga till illustrationen "The Capture" ur kalendern.