1196. Vävd tapet s.k. Verdure tidigt 1700-tal

Objektsbeskrivning
VÄVD TAPET, s.k. Verdure, Flandern, omkring 1700, ull med silkeinslag, motiv föreställande grönska vid sjö, i bakgrunden stadssiluette med kyrka, bred bård med blommor och bladverk, höjd 235 x 260 cm; skador, lagningar och bristningar, en långsida omarbetad och kompletterad