1192. Åkdyna Skåne daterad 1787

Objektsbeskrivning
ÅKDYNA, Skåne, möjligen Vemmenhögs härad, 1700-talets andra hälft, broderad i schatter-, knut- och kedjesöm i röda, gula och gröna nyanser mot mörkblå yllebotten, mittfältet med gles lagerkrans dekorerad med tulpaner och andra blommor samt KHD 1787 under adlig krona, i hörnen ymniga granatäpplen och blommor, bakstycke av tegelrött linne, 106 x 60 cm; slitage, hål och lagningar, senare öglor i metall för upphängning
PROVENIENS:
Rut Emilia Hallberg (1889-1976), teckningslärarinna på Konstfack, Stockholm samt textilkonstnärinna på Licium i början av 1900-talet. R. E. Hallberg finns representerad i bl. a. Uppsala Domkyrka och Lövsta Bruks kyrka
LITTERATUR:
Gammal allmogeslöjd från Malmöhus Län, häfte 7, Tvistsöm, korsstygnssöm, schattérsöm och trensaflossa, s.168-169