1189. Servietter 16 stycken Stenberg Jönköping

Objektsbeskrivning
SERVIETTER, 16 st., med DET STENBERGSKA KRONPRINSMÖNSTRET, damast, mittfältet med medaljong, bred bård med broskornamentik, ymniga tulpaner och nejlikor, samt blom- och bladverk, märkta med monogrammet SL 24 (Stridbeck & Lothigius) i vitbroderi, cirka 87 x 84 cm vardera; fläckar, missfärgningar efter förvaring, en serviette med slitage
Servietterna vävda hos rådmanskan Ulla Stenbergs damastmanufaktur i Jönköping (1830-talet-1883). Mönstret hade utländskt ursprung, möjligen tyskt, och var mycket karakteristiskt för det tidiga 1840-talet. Kronprins Carl, sedermera Carl XV gjorde en större beställning till sin förmälning 1850 hos rådmanskan Stenberg och valde då detta mönster, som kom att gå under namnet Kronprins eller A-mönstret i verkstaden. Mönstret kom att bli mycket populärt och vävas flitigt åren 1869-78.
PROVENIENS:
Hovrättsrådet Isak Johan Gustaf Lothigius (1827-1904)
g.m. Emilia Augusta Klementina Stridbeck
sedermera dottern Emilia Augusta Clementina Broomé (1866-1925)
vidare genom arv
LITTERATUR:
Nordiska Museets och Skansens Årsbok Fataburen 1933, s. 175 ff, mönstret avbildat s. 181
Elisabeth Thorman, Svenskt duktyg i damast, Stockholm 1938, mönstret avbildat s. 89