1187. Nattvardsservietter 8 stycken 1800-tal

Objektsbeskrivning
SERVIETTER, 8 st., damast, 1800-tal, mittfältets motiv föreställande Nattvarden, bred bård med scener ur Kristi liv, allt omgärdat av eklövsrankor, cirka 75 x 75 cm; smärre fläckar, smärre missfärgningar efter förvaring, en seviette i oblekt linne, en med monogram HK
PROVENIENS;
Grevbäcks prästgård, Västergötland