1183. Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, tillskrivet Jonas Frisks verkstad (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), i den egyptiserande stilen, mahognyfanerat, förgylld beslag, träskurna detaljer, sargen med dekor av fabeldjur och stjärnor, frambenen med sfinxhuvuden och lotuskapitäl, carraramarmor, höjd 77, 84 x 44 cm; spår av beslag, skivan ej ursprunglig

LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, jämför snarlikt konsolbord av Frisk sidan 125