1179. Bockbord, 1700-talets andra hälft, Bergslagen

Objektsbeskrivning
BOCKBORD, barock, 1700-tal, sexkantig skiva med rundad kant, en låda, balusterformade dubbelståndade och två regelbommar, originalbemålning i engelskt rött med svarta inslag, höjd 76, 124 x 75 cm; slitage
LITTERATUR:
Sigurd Erixon: Möbler och heminredning i svenska byggder, del II, Stockholm 1926, jämför avbildningar 436-475