1173. Ljusstakar, ett par, tillskrivna C.L. Mangeot

Objektsbeskrivning
LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Carl Ludwig Mangeot (bronsgjutare och hovciselör, 1777-1846), ciselerad, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med kälning, genomgående roulettedekor, avsmalnande fasetterad pelare på lejontassar, urnformad ljuspipa med repstav och godronnerad botten, lösa manschetter, höjd 32,5 cm; smärre slitage
LITTERATUR:
Bukowski auktioner: Porfyr, Stockholm 1985, jämför kandelabrar med monteringar av samma tillverkare sidan 80, nr 66, samt ljusstakar monterade med ljuspipor av samma typ sidan 84, nr 83
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2014, jämför ljusstakar och kandelabrar nr 2027 & 2028

Den franskättade gördelmakaren Carl Ludwig Mangeot (1777-1846) kom att utbildas hos Fredric Ludvig Rung, som under den gustavianska tiden var den främste och som i egenskap av hovciselör i princip hade ensamrätt för tillverkningen av högklassiga bronsmonteringar av kontinental klass. Mangeot hade en mångfacetterad produktion av exempelvis bordsplateauer, kandelabrar, ljusstakar, svärdsfästen och dylika föremål som ställde höga krav på såväl ciselering som brännförgyllning.