1170. Byrå Johan Almgren

Objektsbeskrivning
BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, av Johan Almgren (mästare i Stockholm 1798-1805), signerad IAG samt Stockholms snickarämbetes stämpel SEAST, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, skiva av kalksten, nyckel finns höjd 81, 114 x 54 cm; slitage, smärre skador och lagningar