1166. Spegel, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, Stockholms hallstämpel med otydligt årtal, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med porträttmedaljong föreställande Gustav III, blomstergirlang, bandrosett, ramen med band- och pärlstav, nedre sargen med eklövsdekor, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 168 x 69 cm; smärre skador och lagningar