1165. Spegel, gustaviansk, Carl Gustaf Fyrwald

Objektsbeskrivning
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), signerad CGF, otydlig Stockholms hallstämpel, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med havrekärve, räfflad sköld, bandrosett och blomsterfestong, ramen med pärlstav, nedre sargen med draperifestong, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 139 x 52 cm; smärre lagningar