1162. Baljfåtöljer, ett par, sengustavianska

Objektsbeskrivning
BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Johan Melchior Lundberg d.y.:s krets, träskuren dekor och pastellage, förgyllda och mörkpatinerade, sarger med bladstav, lejonmaskaroner, hörnfleuronger, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sabelformade bakben; smärre dekorskador, något maskstugna, lagningar